FUNKCJONALNA TERAPIA STAWU SKRONIOWO- ŻUCHWOWEGO
polega na zastosowaniu technik manualnych w celu normalizacji napięć tkanek miękkich oraz przywrócenia prawidłowych ruchomości stawów twarzoczaszki, głowy i szyi. Wskazuje na ścisłą zależność między wadami zgryzu czy problemami ze stawami skroniowo- żuchwowymi a innymi strukturami anatomicznymi takimi jak: stawy podpotyliczne, kości czaszki, miednica...Te współzależności przenikają się wzajemnie i aby uzyskać prawidłowy efekt terapeutyczny np. odblokowanie stawu skroniowo-żuchwowego należy zająć się ciałem jako całością i zrównoważyć napięcie we wszystkich strukturach.
Z punktu widzenia fizjoterapeutycznego problemy ze strony stawów skroniowo-żuchwowych mogą mieć charakter pierwotny i wtórny.
Do przyczyn pierwotnych zaliczamy zmiany w kościach i wewnątrz stawu obejmujace: osteoartrozę, nieprawidłowy zgryz i tor ruchu żuchwy, braki w uzębieniu
oraz bruksizm.
Do przyczyn wtórnych należą czynniki nie związane bezpośrednio ze stawami skroniowo-żuchwowymi lecz mające w na nie bezpośredni wpływ.
Są to:
- zaburzenia statyki ciała wywołane skośnym ustawieniem miednicy ,co nadmiernie aktywuje mięśnie po obniżonej stronie miednicy i poprzez łańcuchy mięśniowo-powięziowe powoduje nieprawidłowe boczne ułożenie czaszki, zaburza strukturę przestrzenną kości i w efekcie daje kompresję stawów skroniowo żuchwowych,
- nawykowe ustawienie głowy w wysunięciu do przodu często w wyniku pracy w pozycji siedzącej;następuje zaburzenie statyki między systemem czaszkowo-żuchwowym a okolicą ramion i szyi (także okolicy nad i podgnykowej),
- silne urazy mechaniczne twarzy i szyi,
- blizny pooperacyjne w obrębie karku, szyi,twarzoczaszki i jamy ustnej,
- nadmierny stres i nawyk tłumienia emocji prowadzące do zwiększenia napięcia w mięśniach.
Objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego:
- trzaski i trzeszczenia,
- zbaczanie żuchwy,
- bóle mięśni odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust,
- bóle głowy i karku,
- trudności w otwieraniu ust,
- ból podczas żucia twardych pokarmów,
- ból w okolicy ucha.
W naszym kraju poza lekarzami stomatologami różnych specjalności terapią stawów skroniowo-żuchwowych zajmują się fizjoterapeuci,którzy ukończyli szkolenia a zakresu terapii manualnej, terapii powięziowo-mięśniowej,terapii cranio-sacralnej(dział osteopatii).
W prawidłowym prowadzeniu leczenia niezbędna jest współpraca między lekarzem stomatologiem, ortodontą, radiologiem, chirurgiem szczękowo-twarzowym, protetykiem oraz fizjoterapeutą i psychologiem.
Terapia obejmuję dokładną ocenę statyki i funkcji całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem współzależności między stawami skroniowo-żuchwowymi a stawami krzyżowo- biodrowymi, zrównowążenie napięć w systemie mięśnio-powięziowym,mobilizację stawów oraz kości czaszki i twarzoczaszki.
Pacjent otrzymuje instruktaż ćwiczeń i automobilizacji w celu kontynuawania terapii w domu.